Спосіб передачі геоінформації через незручні кабелі відходить у минуле - в наш час актуальними є бездротові хмарні технології, які покликані прискорити процес передачі даних до офісного ГІС-комп'ютера шляхом їх завантаження в інформаційну хмару.
Функції хмарних геотехнологій
Механізм хмарних геотехнологій глибоко інтегрований в програмне забезпечення Leica Zeno Office, створене на основі ArcGIS. Серед основних можливостей цього хмарного сервісу виділяють наступні:
-
передача польових даних з ГІС-контролера на камеральний комп'ютер або сервер в режимі реального часу;
-
завантаження з хмари раніше створених географічних даних, векторних або растрових карт, космічних знімків на ГІС-контролер для їх актуалізації;
-
створення публічних веб-карт;
-
проведення користувачем сервісу аналітики географічної інформації;
-
збереження географічних даних для їх відновлення в разі технічної поломки обладнання.
Проблеми використання сервісу
Основною проблемою, яка заважає повсюдного використання сервісу є неоднорідність GSM-покриття території України операторами стільникового зв'язку, що впливає на неможливість завантаження або відвантаження даних зі свого польового ГІС-прилади. Але ця проблема частково нівелюється використанням послуг двох або трьох операторів. Наприклад, цей спосіб широко практикується в Центрі державного земельного кадастру України. Модератором отриманої геоінформації виступає ГІС-оператор.
Моделі геоінформаційних хмар
Геоінформаційна хмара може бути розгорнута у вигляді декількох моделей:
-
приватна хмара - призначена для використання одним користувачем або в рамках однієї організації;
-
публічна хмара - формується користувачем або підприємством для використання широким колом користувачів;
-
суспільна хмара - формується користувачем або підприємством для використання широким колом користувачів без обмеження доступу;
-
гібридна хмара - складна хмарна структура призначена для специфічних завдань, яка поєднує в собі різні хмарні моделі (приватні, публічні і громадські).
Завдання, які вирішують геоінформаційні хмари
Використання хмарних технологій дозволяє оптимізувати процес створення локальної ГІС.
- Немає необхідності створення сервісного центру, а разом з тим покупки досить дорогого серверного програмного забезпечення і устаткування.
- Немає необхідності утримувати персонал програмістів і системних адміністраторів, які б підтримували серверне ПЗ і техніку в нормальному стані.
- Немає необхідності покупки космічних знімків і карт від сторонніх розробників за рахунок підключення веб-сервісів Google Maps, Aerial Bing, Yahoo Maps і т.д., які можна використовувати для візуалізації та аналітики геопросторових даних.
- Немає необхідності роздруковувати матеріали для їх актуалізації або інспекційних робіт, тобто карту можна завантажити на будь-який мобільний пристрій, як планшет, смартфон або контролер Leica Zeno 5 (для високоточного картографування).
- Конфіденційність даних завдяки тонким налаштуванням приватності.
Хмарні технології від ArcGIS, разом з професійним ГІС-обладнанням від Leica Geosystems спрощують процес збору і обробки географічних даних, а створення і публікацію веб-карт доступним для всіх користувачів. Ця технологія викристалізувалася на досвіді багатьох компаній США і Європи, а тому реалізація цієї технології в Україні - справа часу.