Геоінформаційна система (ГІС) є тим інструментом, який значно спрощує ведення лісогосподарської діяльності. Типова ГІС лісового господарства містить інформацію про склад деревостану, вік, діаметр, висоту дерев, дозволяє проводити різні аналізи по лісництву, кварталу, виділу та навіть по окремим деревам.
ГІС допомагає вибрати оптимальне місце для будівництва лісових доріг, дозволяють оптимізувати ведення та оновлення лісовпорядкованих мап, в тому числі за даними космічної та аерофотозйомки. Широкий функціонал сучасного програмного забезпечення дозволяє оперативно створювати різні карти, допомагає забезпечити наочну демонстрацію результатів роботи і перспектив розвитку потенційним інвесторам, органам державного управління і громадськості.
Quantum GIS (QGIS)

Швейцария. У напівкантоні Базель одним із завдань було створення системи ефективного управління лісовими ресурсами. Проєкт по створенню такої системи представила компанія Guaraci Forest Consulting. QGIS була використана для вирішення наступних завдань:
- складання та візуалізація існуючих старих даних і картматериала (растрового і векторного);
- оцифровування і картографування актуальних даних;
- класифікація і розрахунок площ лісових насаджень;
- побудова буферних зон захисту лісу;
- створення друкованих матеріалів.
Устаткування
Для створення функціональної ГІС необхідно високоточне обладнання для обчислення поточних координат і винесення в натуру точок, а також для прорахунку відстаней, обчислення площ, розбиття тощо. Високоякісне обладнання дозволяє проводити зйомку координат закритих точок, тобто тих, в яких є обмеження по доступу до них (наприклад, якщо це приватна власність, або обгороджена територія, місцевість, в якій відсутній GPS-сигнал і т.д.). Обладнання повинно мати необхідний функціонал для запису всіх необхідних атрибутивних даних об'єктів, бути адаптованим до ГІС і не мати ніяких програмно-апаратних конфліктів. У багатьох європейських країнах для створення ГІС-проєктів використовуються прилади фірми Leica Geosystems (Швейцарія). Цінним є досвід Фонду фермерських і лісових господарств Республіки Словенія, де ці прилади використовували.
.jpg)
Польша. Следует отметить, что оборудование Leica Zeno полностью совместимо с бесплатным программным обеспечением QGIS, і на практиці це програмно-апаратна комбінація використовується Агентством Реструктуризації і модернізації сільського господарства в Польщі, в проєктах по координації та картографуванню фермерських земель. З досвіду тих підприємств, які впроваджували в себе новітні ГІС-технології, безкоштовне програмне забезпечення дуже ефективне на початкових етапах роботи: дозволяє вносити зібрані геоданні, обробляти їх, виконувати більшість аналітичних задач, а найголовніше — можна використовувати новітні технології в реальному лісогосподарському бізнесі при мінімальних витратах.
Що дає використання безкоштовних ГІС?
На практиці виходить так, що скориставшись безкоштовним програмним забезпеченням і відчувши реальну вигоду, господарства впроваджують багатофункціональні ГІС з безліччю корисних функцій для ефективного управління ресурсами. Слід зазначити, що перейти з QGIS на багатофункціональну ГІС досить легко, тому що, як зазначалося вище, ця ГІС підтримує більшість загальноприйнятих форматів даних, а також безконфліктно працює з обладнанням для збору даних, що дає можливість перенести дані в іншу програму в повному обсязі. Таким чином, перехід на новий, європейський рівень розвитку господарства, значно більш конкурентоспроможний, більш ефективний і економічно привабливий, можна починати з недорогих програмно-апаратних рішень. Ефективне управління лісовим господарством за допомогою новітніх геоінформаційних технологій справа майбутнього.
Max Shevchenko