Навігаційний геодезичний центр - Офіційний представник Leica в Україні

Методи корекції геоданих

 
Співробітники лісового господарства працюють в несприятливих з точки зору GPS-навігації умовах, тому часто стикаються з проблемою неякісного прийому сигналів від супутників. І навіть якщо ГІС-приймач оснащений досить чутливою антеною, це не є гарантією того, що прийнятий сигнал від супутників буде належної якості.
 
На це є кілька причин:
  • особливості рельєфу;
  • відображення сигналу від типу поверхонь (як вода, сніг і т.п.);
  • щільний рослинний покрив.
Чи є якісь методи зменшення впливу цих факторів?
 
По-перше, за допомогою програмного забезпечення, яке обробляє дані від супутників, нівелюючи отримані похибки (метод обробки поста), по-друге, — спеціальним GNSS-обладнанням, яке коригує сигнал, отриманий від супутників (наприклад, методи DGPS і RTK).
 
Метод постобробки
 
Постобробка просторових даних — режим вимірювань із записом у внутрішню пам'ять пристрою сирих даних від супутників для їх подальшого обчислення в камеральних умовах. Файл геоданих експортується в програмне забезпечення, де проходить процедуру спеціальної обробки. Ця обробка включає в себе механізми усереднення отриманих даних, відсікання помилкових значень і зменшення різних видів помилок. Хорошим прикладом такого програмного забезпечення є Leica Zeno Office, яке забезпечує постобробку сирих GNSS-даних (кодових або фазових), зберігання детальної GNSS-інформації, а також зберігання, обробку, редагування ГІС-даних і т.д.
 
Плюси методу:
+ Висока точність отриманих даних (хоча вона може коливатися в залежності від типу обладнання, чутливості GNSS-антени, типу використання корекції супутникового сигналу і т.п.);
+ Незалежність роботи від GNSS-провайдерів (на відміну від методів DGPS або RTK);
+ Можливість використання в якості додаткового засобу корекції GPS-даних при роботі в режимах DGPS або RTK.
 
Мінуси методу:
– Істотні витрати часу на зйомку певної точки (більше 10 хвилин) для отримання якісних даних;
– Неможливість отримання скоригованих координат при польовій зйомці в режимі реального часу, що робить неможливим виконання деяких завдань, як, наприклад, винос в натуру.
 
Метод апаратного коригування
 
Найбільш поширеними методами корекції GPS-даних за допомогою наземних базових станцій є DGPS і RTK. Вони трохи схожі між собою: використовується два GPS-приймача, один з яких є стаціонарним з чітко визначеними координатами, який передає поправки користувачам пересувних приймачів. Поправки для отриманих GPS дозволяє замовляти у провайдерів GNSS-послуг ( NGCNET, SystemNET і т.п.). Зараз покриття мережею базових станцій території України досягає 90%. Ці поправки передаються або радіо-сигналом, або, переважно, через GPRS-зв'язок, якість якого залежить від щільності покриття мережі оператора стільникового зв'язку.
 
DGPS — диференційний режим системи GPS, забезпечує більш високу (дециметрову) точність визначення місця розташування об'єкта, в порівнянні з номінальною точністю системи GPS (від 3 м). Цей метод є досить простим і економічним для отримання метрової точності, але в умовах лісу, як показує практика, точність ГІС-обладнання з поправками DGPS коливається від 1 до 3 м. Це є прийнятним для деяких завдань лісового господарства, але деякі завдання вимагають координації з більш високою точністю.
 
Плюси методу:
+ Можливість використання відносно недорогих одночастотних антен;
+ Можливість отримати дані з поправками безпосередньо на польовий зйомці.
 
Мінуси методу:
– У несприятливих умовах точність поправок може бути досить грубі;
– Для отримання даних більш високої точності необхідна процедура постобработки даних.
 
Для високоточного визначення меж лісових угідь, в тому числі для тих ділянок території, особливо для яких є необхідним юридичне узгодження, слід використовувати режим RTK (Real Time Kinematic), який є методом отримання планових координат і висот точок топографічної поверхні з сантиметровою точністю з використанням поправок від базових станцій в режимі реального часу. Спосіб передачі даних RTK схожий з режимом DGPS, але різниця полягає в методі обчислення поправок та їх точності (RTK - 1 см, DGPS - 1 м). Для роботи з режимом RTK потрібні двохчастотна антени, які є більш цінними, в порівнянні з одночастотними.
 
Плюси методу:
+ Можливість отримати високоточні дані на польовий зйомці без камеральної обробки;
+ Можливість картографування ділянок території з геодезичною точністю;
+ Висока точність отриманих даних по всій території покриття мережі RTK.
 
Мінуси методу:
– У несприятливих умовах при проведенні зйомки збільшується;
– Більш висока вартість двохчастотна антен;
 
Який метод вибрати?
 
Таким чином, для роботи в умовах лісу необхідні додаткові заходи щодо забезпечення більшої точності прийому сигналу GPS. Існує кілька методів корекції отриманих даних, кожен з яких має свої переваги і недоліки, але їх використання є дійсно ефективним у високоякісному обладнанні та професійному програмному забезпеченні, тому слід дуже важливо підходити до вибору інструментів для роботи з географічними даними.

 
Max Shevchenko

У вашому кошику
Корзина пуста